Home Diamant Výbrus (Cut) Pás tučnosti - rundista

Pás tučnosti - rundista (gridle)

E-mail
Pásy tučnosti Pás je lemom, hranou diamantu a uvádza sa aj inými slovami (tenký, hrubý atď.) alebo ako percentuálne vyjadrenie diametra (napr. tenký = 0.6% alebo hrubý= 3.0%).

Bruting je zaokruhľovací proces brúsenia dvoch diamantov proti sebe na sústruhu, čoho výsledkom je zabrúsené sklo v konečnej úprave. V dnešnej dobe majú všetky väčšie diamanty fazetované pásy, (približne 100 drobných fazetov), môžu byť vyleštené po celej dĺžke dookola. Vybrúsený pás neznižuje samotnú triedu diamantu, iba to vyzerá horšie ak má kameň 'fish-eye' efekt.

Najlepšia hrúbka pásu je tenká, stredná alebo mierne hrubá. Takmer vždy sa vyskytuje u kameňa nejaká variácia hrúbky pásu, napr. od tenká až po mierne hrubá. Niekedy až do štyroch malých tenkých areí, ktoré môžu obsahovať aj zvyšky originálu, ( štvorcové osemsteny ) hrubého neobrúseného kryštálu diamantu. Zvyšky nespôsobujú výnimočný záujem, alebo starosť, ak sú uzavreté vo vrchnej časti ihlancových fazetov. Na certifikáte môžu byť popísané ako ‘ prirodzené - vrodené’ a označené zelenou v záverečnej správe. Ak pás má extrémne tenké alebo veľmi tenké arey je najlepšie neumiestňovať ich vo vystavených častiach v prsteňoch; tenké časti môžu byť odštiepené alebo vyštrbené pri tvarovaní. Tieto kamene sú vhodné na osadenie v príveskoch a náušniciach, ale stále je tam veľmi jemný risk vyštrbenia pásu pri vsádzaní.

Diamanty s tenkým, veľmi tenkým, alebo extrémne tenkým pásom vážia podstatne viac, takže je redukované rozšírenie diamantu. Ale hrubšie pásy majú malý dopad na jas diamantu.

Buďte veľmi pozorní pri výbere diamantov, ktoré majú vrcholové konce s extrémne tenkými, veľmi tenkými alebo aj tenkými časťami v týchto bodoch, pretože je tu vysoké riziko poškodenia počas samotného procesu vsádzania.


Skratky
pás
ETN, ETH, XTN, EXN
extrémne tenký
VTN, VT, VETN
veľmi tenký
T, TN, TH
tenký
M, ME, MD, MED
stredný
STK, ST, SLTK, SLTH
jemne hrubý
T, TK, TH
hrubý
VTK, VTH
veľmi hrubý
ET, EXTK, XT, XTK
extrémne hrubý
F, FA, FAC
fazetový
S, SM
hladký
P, PO
brúsený

 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 545401

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 6 návštevníkov