Kulet

E-mail
Kulet Bod naspodku pavilónu – ihlanca diamantu sa volá kulet (vyhláskované que-let alebo francúzske znenie que-lay). Počas výrobného procesu, je kulet často leštený ako plochý fazet, takže sa neštiepi tak ako iné fazety. V týchto dňoch brúsiči zvyčajne ‘uzatvárajú’ tieto fazety do bodu, ale niekedy to zostane ako malý extra fazet; a to nie je až také zlé, lebo to chráni kulet od naštiepavania kým je diamant spracovávaný a kým zlatník umiestňuje kameň. V skutočnosti AGS pôvodne znížilo kvalitu ak mal diamant uzavretý kulet, ale táto zásada sa zmenila kvôli požiadavkám z Ázie, ktoré požadovali iba diamanty s uzavretým kuletom. V niektorých krajinách sa totiž tvrdí, že práve otvorený kulet umožňuje zlým duchom vstúpiť do diamantu.

Niekedy sa Vám dostane fo rúk diamant s briliantovým výbrusom, ktorý má 57 fazetov a niekedy 58; ten s 58 -mi fazetmi je kulet.

Diamant sa chová ako okno, ak sú protiľahlé fazety paralelné čo sa stáva, ak je kulet príliš veľký, pretože kulet je rovnobežný s tabuľou. Výsledkom je, že je možné vidieť ‘dieru’, ktorú kulet spôsobuje v centre spodnej časti diamantu. Ak ste niekedy mali možnosť vidieť veľký starý vybrúsený diamant, tak pravdepodobne viete, čo mám na mysli.

Veľkosť kuletu je uvedená aj na certifikáte a kulet vášho diamantu by mal byť aj označený (bez kuletu), veľmi malý, malý alebo stredný, pretože nie sú viditeľné voľným okom.

Veľké až extrémne veľké kulety sú viditeľné voľným okom a môžu pôsobiť dojmom inklúzie.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546202

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 11 návštevníkov