Home Diamant Výbrus (Cut) Klasifikácia výbrusu

Klasifikácia výbrusu

E-mail
Brúsenie diamantov, ktorým sa znižuje váha diamantu s úmyslom vyprodukovať menší, výnosný, ideálne brúsený diamant je pre obchod ZLÉ. 67,000 kameňov bolo podrobených preskúmaniu a následnej GIA klasifikácii pričom bolo zistené, že iba menej než 3% mali ideálny výbrus.

Ale váha sa nevyrovná veľkosti! Aj keď obrábači diamantov produkujú takzvané ideálne výbrusy, je ťažké odolať tomu, aby nezostalo nechané malé množstvo váhy na korunke a na ihlane (vrchol a spodok) stlačiť kameň nad ďalšiu 'magickú váhu'. Toto má však kritický dopad na krásu diamantu.
Magické váhy sú 1/2ct, 3/4ct, 90 bodov, 1ct, 1.5ct, 2ct atď. 'Pod-číslo' sú diamanty, ktorých váha je tesne pod spomínanou magickou váhou, takých je však iba pár.

Heliovy skenerPásová alebo obrysová hrúbka je taktiež dôležitá. Ak je diamant extrémne tenký, znamená to, že má extrémne tenký až príliš tenký pás, čo potom znamená, že jeho rozprestrenie sa je lepšie, ale diamant sa môže o to ľahšie rozlomiť. Stredná až mierna hrúbka je najlepšia. Hrubší pás - obvod dodáva iba extra váhu so žiadanym ziskom a zvyšuje tým cenu.

Zo všetkých štyroch C- éčok je najťažšie vyvodiť kvalitu výbrusu. Ale práve výbrus znamená najviac, pretože mení kúsok diamantu v žiarivý drahokam. Bohužiaľ, najviac diamantov nemá vyhovujúci, správny výbrus. D bezchybné diamanty sú často veľmi slabo vybrúsené a žiaria oveľa menej a slabšie, ako veľmi dobre brúsené diamanty nižšej kvality.

Tri prístupy – priblíženia sa k hodnoteniu, klasifikácii výbrusu:

Schema idealscope 1. Rozmery diamantov sú merané Sarinovým, Ogiho, alebo héliovým skenerom. Staršie systémy používajú horšie proporciovanie ako napr. 'grade maker' - tvorca stupňa, alebo kvality. AGS využívalo túto kazovú metódu do mája 2005. Neprijať, resp. neuznať zle proporciované - zmerané diamanty je možné pomocou HCA metódy pre okrúhle diamanty a AGA pre iné tvary. Tieto nástroje môžu spresniť vaše hľadanie, ale nie sú konečným "výberom - voľbou"; do úvahy je treba brať aj symetriu a ďalšie iné faktory.

2. Priamy odhad – Ideal-Scope prehliadač a fotky ukazujú rozptyl a odraz svetla. Hearts and Arrows prehliadače sú určené pre klasifikáciu symetrie, ale niektoré H&A's nie sú schopné značkovania <2 na HCA.

The Brilliancescope a ISee-2 žiaria svetlo na diamant a tak poskytujú digitálne súčty v pixeloch. Oba podávajú vcelku dobré indikácie - údaje o charakteristike a súhrnných vlastnostiach diamantu, ale ani jeden z nich nepodáva ten istý – rovnaký – totožný stupeň pre ten istý diamant.

Diamond calculator 3. Virtuálny 3D model získaný zo Sarinovho, alebo héliového skenera môže byť prezretý a otestovaný pomocou Gem Adviser-a. 3D metódy poskytujú nové informácie o R&D cestách lúčov-žiarenia a virtuálne ideal-scope obrazy.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546214

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 6 návštevníkov