60 : 60

E-mail
Kupujúci môže mať zvláštny, mylný záver, že ak má diamant proporcie 60% hĺbku a 60% tabuľu, potom by mal byť nádherný. Je to síce veľkolepá myšlienka, ale žiaľ nefunguje.

Tu sú dva extrémne príklady kombinácie zlých proporcií. Oba sú 60:60 a oba sú to škaredé diamanty.

Pavilónové – ihlancové uhly u týchto dvoch kameňov sú 36 stupňov a 45 stupňov. Toto rozpätie skutočne existuje. Z celej tej škály diamantov existujúcich v tomto rozpätí ihlancových uhlov, by iba tie medzi 39.7 a 41.4 stupňami stáli za uváženie.

Ďalšia vec, ktorá môže zavrhnúť ideu je hrúbka pásu – kameň s tenkým pásom, 60% tabuľou môže mať okolo 59% hĺbku, a mierne – jemne hrubý pás môže mať 61% hĺbku.

Vo všeobecnosti platí, že čím hrubší je pás, tým hlbší kameň by mal byť. Diamanty s menšou veľkosťou tabule by mali byť trochu hlbšie ( napr. 53% tabuľa so stredným pásom by sa mala pohybovať v rozmedzí 62% až k 63%).

GIA je najväčším a najplodnejším laboratóriom, nikdy neklasifikovala proporcie diamantov na základe ich správ (GIA udáva minimálne množstvo informácií o proporciách vo svojích záverečných správach). GIA uvádza iba veľkosť tabule a hĺbku % (hĺbka v mm delená priemerným diametrom = hĺbka v %), takže pri nedostatku informácií, generácie dílerov veria, že pomer tabuľa / hĺbka a symetria a lesk je všetko, čo potrebujete na určenie kvality výbrusu diamantu. Ak má kameň 60% hĺbku a 60% veľkosť tabule, potom je perfektný. 60-tka je tak ľahkým číslom na zapamätanie.

Tieto virtuálne obrázky diamantov boli simulované použitím DiamCalc-u pre diamanty s pomerom 60:60 tabuľa:hĺbka a tenkým pásom, ale odlišnými ihlancovými uhlami.


Rozšírenie – rozprestretie je veľmi dôležité, ale ťažko o ňom hovoriť aj samotným technikom pracujúcim v laboratóriách. Zväčša chceme, aby kupovaný diamant vyzeral veľký. Diamant na fotografii umiestnený vľavo ‘zaznieva’ že je veľký, ale vyzerá menší než ten napravo. Oba merajú 6.2 mm diametrálne a mohli byť brúsené z drsného – nerovného diamantu v centre. Poznámka: nudný – neživý je 4.4 mm hlboký (70%) kým ideálny výbrus je iba 3.65mm (59%).

A ako vieme, že diamant nad ktorým uvažujeme má dobré rozšírenie? Ak podelíme hĺbku diametrom a vynásobíme 100ma, môžeme tak určiť percentuálne hĺbku. Tá by sa mala pohybovať medzi 56% a 65%. Ak je tabuľa malá, hĺbka potom môže byť väčšia. Čím menšie hĺbkové percento, tým väčšie rozšírenie. Ďalšími faktormi, ktoré môžu ovplyvniť rozšírenie sú hrúbka pásu a ihlancové a vrcholové uhly.

d60 Holloway Cut Adviser určuje – klasifikuje - hodnotí rozšírenie diamantu.Tento kameň má tabuľové a hĺbkové proporcie 60:60. Za normálnych okolností by sme očakávali 6.5mm rozšírenie na 1.00 karát kameňa. Tento však má o 8% menšie rozšírenie pri 6.3mm, pretože má hrubý pás.
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546198

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 9 návštevníkov