Home Diamant Upravované diamanty

Upravované diamanty

E-mail

Pokrok v technológiách vytvoril aj na poli obchodu s diamantmi nové možnosti zlepšovania parametrov brúsených diamantov s cieľom zlepšiť ich kvalitatívne parametre v čistote CLARITY a farbe COLOR.

V podstate by takéto postupy neboli ničím výnimočné, ALE ??

Z hľadiska pôvodu delíme diamanty na syntetické (priemyselne vyrábané) a prírodné (ťažia sa v diamantových baniach).

Syntetické diamanty majú využitie hlavne v priemysle, samozrejme, vyskytujú sa aj v klenotníckom priemysle. V podstate sa od prírodných nelíšia, majú skoro rovnaké parametre ako prírodné. Niektoré sa vyznačujú magnetizmom, v závislosti od použitej technológie pri výrobe syntetických diamantov.

Jedine renomované gemologické laboratória vedia určiť pôvod diamantu, t.j. či je syntetický alebo prírodný. Jednoznačne odporúčam zamerať sa na diamanty s certifikátmi od GIA, IGI, AGS, EGL, HRD, ktoré vedia bez problémov diamanty rozlíšiť. Rozlíšiť syntetický diamant od prírodného v „domácich“ podmienkach je doslova nemožné.

Čo je ale dôležité, syntetické diamanty majú podstatne nižšiu cenu ako prírodné diamanty. Samozrejme, mám na mysli diamanty 0.50 a viac karátové, vybrúsené s brusom ROUND (okrúhly), nie diamanty s priemerom 1 mm.

Ako investičné (trezorové) diamanty nemajú žiadny význam, občas sa vyskytujú v šperkoch. Bohužiaľ, v šperkoch sa často krát vyskytujú diamanty bez certifikátov renomovaných gemologických laboratórií čo kupujúceho vystavuje značnému riziku – výrazne predraženej kúpe diamantu – v podstate kupuje mačku vo vreci.

Ako to je s prírodnými diamantmi ?

Hneď na úvod roztriedim prírodné diamanty do dvoch skupín :

V prvej skupine sa nachádzajú diamanty s certifikátmi od renomovaných gemologických laboratórií. Ak si obstaráte diamant, alebo diamantový šperk s takýmto certifikátom, kvalitu diamantu máte rozhodne garantovanú nezávislou osobou, bez akýchkoľvek podozrení. Zároveň máte 100 % istotu v otázke pôvodu diamantu – prírodný alebo syntetický. Prečo je takýto certifikát dôležitý ? Certifikáty slúžia na zatriedenie kvality diamantu, čo je dôležité pri stanovení ceny samotného diamantu. Len karátová váha nepostačuje pre objektívne stanovenie ceny diamantu. Ako príklad pre porovnanie uvediem aktuálne ceny 1 ct. diamant v kvalite color D, clarity IF, 3xEX, fluorescencia NONE, certifikát GIA má cenu bez DPH 28 400 USD. Ten istý 1 ct. diamant, ale v kvalite color M, clarity SI2, 3xEX, fluorescencia NONE, certifikát GIA má cenu bez DPH 3 000 USD.

Rozdiel v cene myslím nie je potrebné komentovať.

Druhá skupina je zastúpená necertifikovanými diamantmi. Certifikát predajcu nie je možné v žiadnom prípade považovať za certifikát. V tomto prípade ale hovoríme o diamantoch 0.15 ct. a viac. Menšie diamanty sa neoplatí certifikovať v gemologických laboratóriách, zbytočne to predražuje ich cenu zároveň sú z hľadiska aj samotnej kvality brusu a vizuálneho efektu len veľmi slabou „napodobeninou“ kvalitných väčších diamantov.

Pri necertifikovaných diamantoch sa kupujúci z dôvodu veľmi chabých vedomosti z oblasti posudzovania kvality diamantov jednoznačne vystavuje riziku predraženej kúpy.

Aké sú to upravované diamanty ?

Upravované diamanty môžu byť syntetického ako aj prírodného pôvodu. Spôsob upravovania diamantov sa člení podľa typu použitej technológie do týchto skupín :

  • CE (Clarity Enhanced) – čistota upravená
  • HPHT (High pressure high temperature) – upravená farba vysokým tlakom a súčasne vysokou teplotou
  • LD (Laser Drilled) – laserovo navrtaný a vyplnený živicou
  • Irradiated - ožiarený

Pri brúsených diamantoch sa upravujú parametre COLOR a CLARITY. Spôsob úpravy spočíva v zlepšení týchto parametrov o niekoľko stupňov. Dôležité je vedieť, že buď je upravená čistota - CLARITY alebo farba - COLOR, len zriedkavo sú upravené obe parametre súčasne.

Zmyslom upravovania týchto parametrov je dosiahnuť lepšie kvalitatívne parametre diamantov, čo sa ale NEODZRKADLUJE aj v raste ceny takéhoto diamantu. Laicky povedané, ak mal diamant parameter CLARITY na úrovni SI1 a po úprave má parameter VS2, alebo v prípade parametru COLOR pôvodný na úrovni G po úprave E tak cena takto upraveného diamantu je vždy na úrovní pôvodných kvalitatívnych parametrov. Obchodníci s diamantmi vo svete túto problematiku poznajú veľmi dobre, horšie je to s laickou verejnosťou, ktorá o tom nič nevie a preto sa stáva často obeťou špekulantov.

Často krát, samotný obchodníci ani sami nevedia, že predávajú necertifikované upravované diamanty, a uvádzajú tak do omylu kupujúcich. Jednoducho ich dobehol ich obchodný partner - dodávateľ. Horšie je, ak to robia zámerne, s cieľom neprimeraného zárobku na škodu kupujúcich.

Najlepší spôsob ako predísť zlej kúpe, a hlavne nekúpiť „mačku vo vreci“, je vždy kupovať diamanty certifikované v nezávislých gemologických laboratóriách. V prípade upravovaných diamantov tieto gemologické laboratóriá vo svojich certifikátoch vždy túto skutočnosť vyznačia v samotnom certifikáte v časti poznámky – COMMENTS.

Pre lepšiu orientáciu v tejto oblasti sa pozrite na priložené certifikáty technicky upravovaných diamantov.

egl_cert_ce egl_cert_ce_and_ld gia_cert

Do pozornosti tiež dávam odbornú publikáciu DIAMANTY – Príručka hodnotenia diamantov, ktorá obsahuje množstvo fotodokumentácie brúsených diamantov spravenej pod 50 x zväčšením a veľmi dobre ilustruje vady a spôsoby ich úprav. Nájdete ju aj u nás v predaji.

 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546194

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 11 návštevníkov