Home Diamant Tvar(Shape)

Efektné tvary diamantov

E-mail
Krásu diamantu neuvidíte v celej kráse v neopracovanom stave. Diamant musí byť vybrúsený a vyleštený aby ukázal všetky krásy, pre ktoré sú diamanty také známe a drahé. Diamanty sa brúsia do rozličných tvarov, ktoré sú volia podľa parametrov neopracovaného kameňa, tak, aby čo najlepšie vynikli vlastnosti vybrúseného diamantu.

Diamanty, ktoré nie sú vybrúsené podľa Tolkowskeho kruhového tvaru (alebo jeho variácií) sú známe ako „módne brúsené“. Populárne módne štýly brúsenia sú baguette (z francúzštiny bageta), marquise (markíza), princess, heart, briolette, a pear(hruška). Tieto rezy nie sú až tak striktne dodržiavané ako pri klasických výbrusoch a taktiež nie je tak presne definovaný štandart týchto výbrusov. Sú veľmi ovplyvňované módou. V posledných desaťročiach boli zaznamenané niektoré nové typy brúsenia, ktoré zväčša boli len pozmenené verzie už existujúcich typov.

fancy_shape Príťažlivosť tzv. fancy shape diamonds - diamantov nápaditých tvarov je do značnej miery založená na samotnom tvare, aj keď výbrusy okrúhlych (round) diamantov sú bezpochyby oveľa brilantnejšie. Väčšie diamanty nápadných tvarov stoja iba o trochu menej ako okrúhle diamanty na karát, pretože brúsiči získavajú väčšie výnosy brúsením nápaditého tvaru, ktorý "sa hodí" na rôzne tvarované nerovné, rozpukané diamanty. Niektoré nápadité tvary, ako marquise, alebo pears, môžu mať väčšiu plochu ako okrúhle, ale väčšina z nápaditých tvarov sú skôr hlbšie s menšou šírkou. Efektne najkvalitnejšie parametre dosahuje diamant v tvare round - okrúhly briliant.

AGS predstavilo "ideálne" proporcie pre princess - výbrus a tieto budú zahŕňať oveľa viac nápaditých tvarov, tak skoro, ako budú môcť.

Dlhé úzke diamanty ako marquise, pears a oválne diamanty majú často tmavý "bow-tie" efekt blízko stredu kameňa.

Niektoré populárne pomery dĺžka - šírka: marquise - markíza 2:1, heart - srdce 1:1, princess - štvorec 1:1 a emerald - smaragd 1.5:1, aj keď vaše osobné preferencie môžu byť úplne iné.

shape_round shape_princess shape_emerald shape_radiant shape_oval shape_pear shape_marquise shape_heart shape_asscher shape_cushion shape_trillian
round
princess
emerald
radiant
oval
pear
marquise
heart
asscher
cushion
trillian

Je veľmi ľahké vidieť inklúzie a nižšie farby u diamantov smaragdového výbrusu (emerald, asscher), pretože majú oveľa menej "prepchaný" vzhľad. Okrajové fazety sú veľmi často brúsené príliš špicato - strmo a môžu preto vyzerať veľmi odlišne od bočných faziet. Je lepšie, ak vyzerajú podobne.

Triedenie – klasifikácia výbrusu nápadito tvarovaných diamantov je celým umením. Niektoré web stránky pri zatrieďovaní ponúkajú pomoc, avšak je lepšie vidieť a porovnať ne-okrúhle diamanty osobne.

Existuje mnoho nových patentovaných a značkových výbrusov diamantov; mnohé z nich sú marketingové triky a chytáky, pár z nich pôsobí veľmi dobre.

 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546219

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 9 návštevníkov