Home Diamant Fluorescencia

Svetielkovanie - fluorescencia

E-mail
Tak ako fluorescentné minerály, ktoré ste mali možnosť vidieť v historických múzeách, alebo v novodobých obchodoch s hračkami, pod čiernym (UV) svetlom, je možné pozorovať fluorescentné prejavy aj pri niektorých diamantov. Ľudovo povedané. efekt fluorescencie pri diamantoch je taký, ako u bieleho trička na diskotéke.

Svetielkovanie
Fluorescencia môže byť od jemnej až po veľmi silnú a najbežnejšou fluorescentnou farbou je modrá. Modrá je dodatkovou farbou k žltej, najviac farebne tónovanou farbou u diamantov. Modrá fluorescencia môže zo žltkastých diamantov robiť to, že vyzerajú ako biele, alebo bezfarebné.

GIA výskumy zistili, že fluorescentné diamanty sú viac obľubené a populárne ako nefluorescentné kamene, najmä pri nižších farbách, ale aj pri vyšších farbách (D, E a F), ktoré bývajú zvyčajne zlacnené pri obchodovaní. Mnoho rokov dozadu D-F bezfarebné fluorescentné diamanty boli vysoko oceňované a zaraďované ako "modro - biele". Ale predajcovia zneužívali tento termín pre ktorékoľvek fluorescentné diamanty. Používanie pojmu "modro - biely" bolo zakázané US obchodnými predpismi.

Jeden "za" argument pre zlacňovanie fluorescentných diamantov je, že pri GIA laboratórnych klasifikáciách svetlo vyžaruje malé množstvo ultra fialového žiarenia. Fluorescentné diamanty môžu byť pri hodnotení zatriedené do vyššej (lepšej) kategórie, ako v skutočnosti sú, čo má za následok nespravodlivé zvýšenie predajnej ceny. Samozrejme to všetko za predpokladu, že hodnotenie prebieha pri reálnom, skutočnom, prirodzenom osvetlení. 'Proti' tomuto argumentu (pôvodne z GIA laboratórií) je, že UV žiarenie existuje v mnohých pozorovacích prostrediach, tak prečo neklasifikovať farbu pri skutočnom osvetlení?

Ale najpravdepodobnejšou príčinou pre diskaunt fluoro diamantov je smutný dôvod, že mnoho zlatníkov a predajcov nie je schopných vysvetliť fenomén ako je fluorescencia. Popísaná na sprievodnej správe sťažuje predaj samotného diamantu = stojí menej! Vysvetlenie zabíjajúce predaj: Fluorescencia je viditeľné žiarenie vysielané elektrónmi, keď je diamant vo vzrušenom stave v dôsledku zdroja vysokej energie ( ultra fialové žiarenie alebo X-rays – röntgenové žiarenie).

Niektoré diamanty majú extrémne silnú fluorescenciu a javia sa olejovo mastne, alebo kalne. To je zlé. Ale GIA štúdie zistili, že sú veľmi vzácne, neboli totiž ani schopní nájsť dosť kalných kameňov, aby mohli urobiť štúdiu pozostávajúcu z 26 010 vzoriek, ktoré použili.

Diamanty zriedka fluorescentujú ďalšie farby ako žltá alebo oranžová. Nekupujte ich, kým diamant nie je zatriedený ako fancy color – obľúbená – nezvyčajná farba, alebo aspoň taký istý odtieň ako má fluorescencia (ktorá farbu urobí viac intenzívnejšou). Bezfarebné diamanty so žltou, alebo oranžovou fluorescenciou sa budú javiť v nižšej farbe, ak ich pozrieme vo svetle obsahujúce UV komponenty.

Tento diamant má extrémne silnú fluorescenciu priamo (vľavo) a nepriamo tienený (vpravo).

V priamom slnení má veľmi silnú mliečnu modrú kalnosť, ktorá robí kameň veľmi nevýrazný ako na obrázku vľavo.

Ale na obrázku vpravo – dokonca aj v silnom osvetlení – kameň prekrásne iskrí. Fluoro-efekt sa pri iných žiareniach javí namodralo bez zakalenia lesku kameňa, alebo žiary.
Zapamätajte si, že diamanty sa zvyčajne javia ako celkom tmavé, keď sa na ne pozeráte v priamom slnečnom svetle. To je fakt, ktorý odstrašuje a straší mnohých, ktorí kupujú diamanty po prvýkrát. Kým žiaden z diamantov nevyzerá skutočne dobre v priamom slnečnom svetle, fakt, že niektoré fluorescentné diamanty dostávajú namodralý odtieň, by nemal byť až taký závažný. Existuje zvyčajne iba pár veľmi silných iskier v priamom slnečnom svetle a relatívna tmavosť v tele samotného diamantu. To je ten efekt, ktorý tak často šokuje ľudí, ktorí vidia svoj nový diamant po prvýkrát v priamom slnečnom svetle.

Skúsenosti potvrdzujú GIA výskumy, že veľa ľudí by uprednostnilo fluorescentný diamant pred žiadnym. A mnoho obchodov s diamantami a obchodníci samotní ich vyhľadávajú. Fakt, že môžu stáť menej je skutočným bonusom.

Keď zhasneme UV svetlo, fluorescencia okamžite prestáva, aj keď niektoré kamene na malú chvíľu pokračujú vo fosforescencii.

Skratky v certifikátoch a ich vysvetlivky:
  • N - none - bez fluorescencie
  • F - faint - slabý
  • MB - medium blue - stredne namodralý
  • STR - strong blue - silno namodralý

 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 545400

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 5 návštevníkov