Home Diamant Farba (Color)

Farba diamantu (Color)

E-mail
Chemicky čistý a štrukturálne perfektný diamant je dokonale priesvitný bez akejkoľvek farby alebo odtieňa. Avšak v prírode nie je takmer žiadny diamant perfektný. Farba diamantu môže byť ovplyvnená chemickými nečistotami alebo štrukturálnymi chybami v kryštálovej mriežke. V závislosti od odtieňa zafarbenia diamantu sa jeho cena môže zvyšovať aj znižovať. Žltá farba cenu znižuje, ale ružové alebo modré zafarbenie môže cenu diamantu dramaticky zvyšovať.

Väčšina diamantov použitých ako šperky sú priesvitné len so slabým odtieňom, alebo sú to biele diamanty. Najčastejšie sú znečistené dusíkom, ktorý nahrádza malé množstvá uhlíka v štruktúre diamantu a spôsobuje žltkastý až hnedý odtieň. Tento efekt sa prejavuje u takmer všetkých bielych diamantov a iba u tých najvzácnejších je nezistiteľný. GIA vyvinula systém hodnotenia zafarbenia diamantov. Jeho škála je od "D" do "Z" (D značí "bezfarebný" a Z značí jasne žlté zafarbenie). Tento systém sa ujal a je všeobecne uznávaný. Používa sa pri ňom kontrolná sada prírodných diamantov známeho zafarbenia alebo precízne vypracované zirkóny. Osvetlenie pri týchto testoch je tiež normalizované a prísne kontrolované. Diamanty s väčším zafarbením sú vzácnejšie a taktiež drahšie ako tie so slabším zafarbením. Avšak diamanty so zafarbením "Z" sú taktiež vzácne a jasne žltá farba je tiež vysoko cenená. Diamanty so zafarbením D-F sú považované za "bezfarebné", G-J sú "takmer bezfarebné", K-M sú "mierne zafarbené". N-Y sa väčšinou zdajú ako bledo-žlté alebo hnedé.

Na rozdiel od žltých alebo hnedých zafarbení, diamanty iných farieb sú oveľa vzácnejšie a drahšie. Už aj bledo ružové alebo modré zafarbenie môže vysoko zvýšiť ich cenu. Intenzívnejšie zafarbenie býva obvykle žiadané a diamanty majú pri týchto zafarbeniach najvyššie ceny. Rozmanitosť nečistôt a štrukturálnych nedokonalostí má za následok rôzne zafarbenia vrátane žltej, ružovej, modrej, červenej, zelenej, hnedej ale občas aj iných zafarbení. Diamanty s nezvyčajným alebo veľmi silným zafarbením bývajú označované ako "módne" (fancy). Intenzívna žltá býva najčastejšie označovaná ako módna a býva odlišovaná od ostatných bielych diamantov. Špecialisti na drahokamy vyhotovili stupnicu pre tieto módne zafarbené diamanty, ale nie je často používaná hlavne pre veľmi zriedkavý výskyt takto zafarbených diamantov.

Veľmi veľa diamantov má nádych žltkastej až hnedastej farby. Najvzácnejšie a najdrahšie sú D alebo ľadovobiele diamanty – na škále, ktorá prechádza až k Z-et žltkastým až hnedastým farbám diamantov. (Po Z sa diamanty radia k takzvaným 'fancy colors' , čo sú farebné, nápadné farby).

Pri 1 – 0.5 karátových diamantoch je asi tak polovica opýtaných ľudí schopná badať rozdiel vo farbe medzi D a H diamantami, pri I a nižších, mnoho ľudí vidí slabý odtieň, nádych žltej . Diamanty nad 5 karátov je ľahšie vybrať si v rozmedzí D – G a to sa samozrejme odráža aj na cenách. Farba má oveľa väčší vplyv na cenu u tried vyššej čistoty (IF-VVS).

Odstupňovali sme farbu umiestnením diamantov tvárou nadol a porovnajúc ich s predlohami - master stones pri špeciálnom osvetlení.

stupne_farby

Sklovito vyzerajúce výbrusy Asscher a Emerald diamanty vykazujú viac farebnosti ako ideálne vybrúsené okrúhle diamanty; jasnejšie výbrusy sa zdajú viac bezfarebnejšie; ich farbu je možné vidieť iba ak sa pozrieme zo strany.

Oveľa ľahšie je vidieť farbu diamantu ak je umiestnený v bielej obrube – v bielom zasadení (platine alebo bielom zlate). Ak máme žltkastý diamant, potom jeho umiestnenie v objímkovom štýle môže zvýšiť zjavnú farbu o pár stupňov.

Niektorí ľudia uprednostňujú takzvané teplejšie farby (J-L) iní chcú ušetriť peniaze, získať väčší diamant alebo lepší výbrus.

Tak ako všetky 4C – éčka, farba je vecou - predmetom preferencie – priority, ktorá môže závisieť od kultúrneho, sociálneho alebo národného pozadia. Niektoré národy uprednostňujú vyššiu čistotu a sú schopné obetovať farbu pre čistotu.

Fluoreskujúce diamanty s namodralým nádychom (okolo 30% diamantov) sa zvyčajne javia viac bezfarebne.

Poznámka: Keď GIA vyvinula D-Z triediaci klasifikačný systém, vyhla sa tak triedeniu A-C, pretože niektorí díleri používajú A1 až C3 pre 'domáci' klasifikačný systém. Nikdy však nebudú existovať farby lepšie ako D!
 

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 545381

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 4 návštevníkov