Home Diamantové šperky Pravidlá pri výbere šperku

Pravidlá pri výbere briliantového šperku

E-mail
Š tandardne rozlišujeme briliantové šperky na prstene, náhrdelníky, prívesky, náušnice, náramky, brošne, manžetové gombíky, a iné ako napr. hodinky, pirsing a pod. Medzi najfrekventovanejšie briliantové šperky patria prstene. Ak kupujete briliantový prsteň pre nevestu, odporúčam zamerať sa na prsteň so solitérnym (jedným) diamantom, ktorý je možné v budúcnosti zväčšiť, pri výbere veľkosti prsteňa sa orientujte podľa veľkosti prostredníka na ľavej ruke, pribúdajúcim vekom sa bude prsteň nosiť na prstenníku. Pri dámach skôr narodených je veľkosť prstenníka stabilná, predpoklad že bude potrebné v budúcnosti zväčšovať prsteň je minimálna.

 

Briliantové šperky sa považujú aj za rodinné šperky, ktoré počas života budete dokupovať a preto je potrebné zamerať sa na model, ku ktorému v budúcnosti bude možné prikúpiť napr. náušnice, prívesok, a vytvoriť tak briliantový set. V živote budete mať určite mnoho významných príležitosti, pri ktorých by sa hodil ako darček briliantový šperk, ktorý by modelovo vhodne doplnil, napr. spomínaný briliantový prsteň.

DO VAŠEJ POZORNOSTI

Pri briliantových šperkoch obsypaných malými briliantmi je pomer v cene nasledovný 20 % z ceny je DPH, cca 10-30 % je hodnota materiálu (v závislosti od váhy zlata a množstva maličkých briliantov), cca 50-70 % je cena práce. Malé diamanty sa osádzajú pod mikroskopom a je to veľmi náročná práca na presnosť a oči. Pri šperkoch s jednym veľkým briliantom je pomer v cene nasledovný : 20 % z ceny je DPH, cca 60 - 70 % je cena briliantu a zlata a cca 10 - 20 % je cena práce.

Pri briliantových šperkoch vyrábaných odlievanou technológiou je dokonalá symetria šperku. Pri tejto metóde sa v počítači v CAD systéme modeluje konkrétny model šperku, z ktorého sa následne voskovou technológiou vyrába konečný odliatok. Pri ručne vyrábaných šperkoch nie je možné dosiahnuť presnosť symetrie na úrovni odlievaných modelov.

Pri kúpe šperku požadujte certifikát kvality briliantu, najlepšie vystavený nezávislým gemologickým laboratóriom. Certifikáty pri maličkých diamantoch gemologické laboratória nevystavujú, bolo by to finančne príliš nákladné a zbytočne by to predražilo samotný šperk. Pri väčších briliantoch vyžadujte certifikát z jednej z nasledovných spoločností GIA, AGS, IGI, HRD, EGL. Certifikát od GIA má najvyššiu hodnotu, pričom na briliante certifikovanom v GIA je spravidla laserom vypálené číslo certifikátu, ktoré by Vám mal predajca pod 10 násobným zväčšením ukázať. Nezabúdajte, certifikát k briliantu vystavený samotným predajcom nemusí byť objektívny, certifikát od nezávislej gemologickej spoločnosti je garanciou deklarovaných kvalitatívnych parametrov briliantu.

Pri briliantovom šperku sa zamerajte hlavne na kvalitatívne parametre briliantu, kvalitný briliant vždy priťahuje pohľady osôb vo Vašom prostredí. Nezabúdajte, čím je kvalitný briliant odhalenejší, tým väčšiu pozornosť okolia si získa, a samozrejme, to chcete dosiahnuť, ináč by ste mali šperk s iným drahokamom.

Váha a množstvo kovu – zlato alebo platina, pri briliantovom šperku platí zásada, čím menej, tým lepšie. Na briliantovom šperku je dôležitý briliant, on púta pozornosť, nie množstvo zlata a jeho modelové prevedenie.

Mýtus, že briliantové šperky vyzerajú ako bižutéria je nesprávny a mylný. Bižutéria by veľmi rada napodobnila, imitovala schopnosti briliantových šperkov. Kvalitné brilianty Vás z diaľky zaujmú. Aj keď nebudete vedieť prečo Váš pohľad smeruje na určité miesta, alebo osobu, verte, že Vaše podvedomie pracuje, oslovila Vás scintilácia, trblietavosť, ktorú briliant na danej osobe vyžaruje. K briliantovým šperkom sa výborne hodia čierne večerné šaty, jednoduchého strihu. Kontrast briliantov na čiernom pozadí je ideálny.

Briliantové šperky nie sú šperky na každodenné nosenie, samozrejme aj tu existujú spoločenské výnimky, ale asi málokto na Slovensku patrí do kategórie významných európskych aristokratov. Preto prispôsobte výber šperku spoločnosti a prostrediu, ktoré sa chystáte navštíviť. Určite nemáte záujem o vyvolávanie pozornosti na pracovisku, ktorá skôr či neskôr končí závisťou a zbytočným pletkovaním.

Nekupujte briliantové šperky v starožitníctvach a už vôbec nie od osôb, ktoré briliantom nerozumejú, len sa ich predajom živia, resp. od ruky. V starožitníctvach sa predávajú briliantové šperky so starým typom výbrusu, ktorý nedosahuje vizuálne parametre súčasného Tolkowského výbrusu. Taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou budú brilianty na fazetách poškodené, nekvalitne vybrúsené, s množstvom inklúzií, čo výrazne znehodnocuje samotný briliant. Ľudia, ktorí briliantom nerozumejú ale ich predávajú, mnohokrát ani nevedia čo predávajú, sledujú len svoj zisk, mnohokrát si neuvedomujú, že kupujúceho zavádzajú, nakoniec, aj oni boli spravidla pri kúpe zavedený do omylu. To platí aj pri kúpe od ruky.

Kvalitný briliantový šperk vyrobený vysoko presnou odlievanou technológiou s certifikátom medzinárodného gemologického laboratória, napr. GIA vystaveným k briliantu, s laserom vypáleným číslom certifikátu, v 18 k. prevedení – biele zlato, začína pri cene od 1500 EUR, briliant od 0,30 ct..

Kúpa briliantového šperku v zahraničí za neporovnateľne nižšiu cenu ako sú ceny obvyklé v SR je len mýtus. Zlato ako aj brilianty sa obchodujú za ceny, ktoré sú vo svete všade rovnaké. Ako platidlo sa používa USD, jediný rozdiel môže byť vplyvom kurzových rozdielov medzi EUR a USD. Zároveň, v rôznych krajinách je rôzna hodnota DPH, ktorá môže predražiť, resp. zlacniť konkrétny šperk. Stále ale platí, aj zahraničný obchodník chce zarobiť, nepracuje bez zisku, takže ak je výrazne lacnejší ako kvalitný obchodník na Slovensku, a nie je to spôsobené kurzovým rozdielom alebo miestnou DPH, tak je to veľmi podozrivý obchod. A asi mi dáte za pravdu, že pri kúpenej zlatej retiazke za 300 EUR niekde na dovolenke, pričom taká istá sa u nás predáva za 600 EUR, ovšem raz s takou váhou, (tá lacnejšia je totiž dutá), Vás asi veľmi trápiť nebude, že po roku bude retiazka poškodená a u nás neopraviteľná. Pri kúpe briliantového šperku v zahraničí za 2000 – 3000 EUR, ktorý sa Vám zdá byť v danom momente ako vynikajúca kúpa, Vám pri spoznaní skutočnej pravdy o kvalite briliantu asi príjemne nebude.

Pri kúpe briliantového šperku prostredníctvom internetových online obchodov zo zahraničia nezabúdajte, že pri zahraničných cenách nie je napr. v USA uvedená cena s DPH, uvádza sa cena bez DPH. Pri objednaní zaplatíte plus DPH, balíček pri vstupe na Slovensko vstupuje do colného konania, platí sa clo a DPH platná v SR. Zároveň vzniká problém s doručením zásielky, kuriérske spoločnosti majú výluku z doručovania pri cennostiach, inými slovami sú zakázané v preprave drahé kamene, drahé kovy, a iné tovary v zmysle všeobecných podmienok kuriérskych služieb. Čiže ak by ste predsa len využili služby kuriérskych spoločnosti, vedzte, že Vaša zásielka nemusí byť poistená pre prípad straty. A čo myslíte, aká je pravdepodobnosť, že objednaný šperk zo zahraničia, ktorý ste mimochodom pred jeho expedíciou v plnom rozsahu zaplatili, bude ku Vám doručený ?

Hodnotenie kvality diamantu GIA

Ak si neviete poradiť s výberom diamantového šperku, kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme so správnym výberom.

 

 

Šperky s diamantmi

Zásnubné prstene s diamantom
Náušnice s diamantmi
Prívesky s diamantmi

online shop

overiť cenu diamantu alebo diamantového šperku
ukážka laserom vypáleného čísla certifikátu ukážka laserom vypáleného čísla certifikátu

 

Zdieľajte s nami

schwartz-puncovy-urad.jpg

Tovar do ČR a SR doručujeme bezplatne na dobierku alebo osobne

optimalizované pre tieto prehliadače

Rýchly Kontakt

Ing. Anton SCHWARTZ
tel. +421 907 996 790
e-mail : schwartz@schwartz.sk

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 546193

Kto je online

Aktuálne máme na stránkach 11 návštevníkov